Jdi na obsah Jdi na menu
 

Typické aktivity pro pitbully

4. 7. 2007

Každý pitbull potřebuje pohyb a zábavu, ve které může uplatnit svojí energii, sílu, výdrž, soutěživého ducha a temperament. Pokud má být pit bull opravdu šťastný měli byste mu takové vyžití umožnit. Zde vám nabízím pár takových možností. My tedy z těch typických aktivit děláme jen weiht pulling a to vlastně jen v domácích podmínkách. Arwen je ještě malé pískle, co se nesmí moc zatěžovat. Ale jinak děláme spoustu jiných aktivit, o kterých se dočtete zvlášť na těchto stránkách. Tento příspěvek by měl sloužit třeba jako inspirace, jak zabavit pita.


Bikejöring

Jedná se o sport, kdy psovod jede na kole a pes běží vedle něho, lépe však před ním, kdy jezdce táhne. Při závodech jezdec na kole psovi samozřejmě pomáhá šlapáním, aby dosáhli co nejlepšího času. Průměrná rychlost těch nejlepších se pohybuje nad hranicí 30km/h. Pes je připevněm k psovodovi vodítkem s amortizérem, který tlumí trhnutí a to je uchyceno na opasku psovoda.

Canicross
Běžec se psem. Tak by se dala stručně charakterizovat tato sportovní disciplína, při které je stejně jako při předchozí disciplíně pes připevněn vodítkem s amortizerm k psovodovu opasku. Pes běží před psovodem a táhne ho, čímž mu pomáhá při běhu. Tento i předchozí sport se u nás těší stále větší oblibě, kdy čeští reprezentatni patří mezi absolutní světovou špičku. Výborné jméno pit bullům dělá Martina Štěpánková se svým Dakem, kteří dosáhli mnoha skvělých umístění na mezinárodní scéně. Ti nejlepší dosahují stejné rychlosti jako obyčejní smrtelníci při jízdě na kole.


HangTime
Při této soutěži pes vyskočí na peška zavěšeného většinou 160 cm nad zemí a jeho úkolem je zůstat na peškovi viset co nejdéle bez dotyku nohou země. Špičkové výkony jsou kolem 1 hodiny visu. Můžete se setkat s názory, že je tato disciplína týráním. To je však naprosto scestné! Pes může peška kdykoliv pustit, jediné co pro to musí udělat je otevřít tlamu.

High Jump

Jedná se o výskok do výšky na zavěšeného peška. Vyhrává samozřejmě ten pes, který vyskočí a zakousne se do co nejvýše zavěšeného peška. Aby byl pokus platný musí pes zůstat v peškovi zakousnutý po daný časový limit (okolo 5 s). Nejlepší psi se takto dokáží zakousnout do peška zavěšeného přes 2 metry vysoko.

Monkey Truck

Opičí dráha. Už toto myslím vypovídá za vše. Jde o soutěž při které pes za doprovodu psovoda překonává dané překážky (žebřík, kladinu, různě vysoké překážky, tunel, atd.). Pro úspěch musíte zkombinovat dobrý čas se správným překonáním překážky. Pokud je překážka překonána v rozporu s pravidly nebo vůbec následuje udělení trestných minut.

Triatlon

Jde o kombinaci uvedeného Canicrossu a Bikejöringu ke kterým je přidáno ještě plavání. Délka tratě se pohybuje okolo 150m plavání (i při plavání je pes připevněn k psovodovy), 4 km běh a 5 km jízda na kole. Elitní česká závodnice Soňa Klikarová tento závod zvládne za 29 minut. Normální sportovně nadaný člověk cca za 45 minut.

Weight Pull Sprint

V této disciplíně soutěží psi a feny rozdělené do váhových kategorií. Podle své hmotnosti pak tahají různě těžkou živou zátěž na speciální tříkolce. Trať bývá dlouhá obvykle 50 metrů. Páníček může svého psa hecovat a lákat jakýmkoliv způsobem, který není uvedený jako zakázaný (např. na živá zvířata). Nejčastěji jsou psi lákáni na peška. Pro představu, psi nad 30 kg táhnou okolo 160 kg a 50ti metrovou trať zvládnou za čas kolem 12 sekund.

Weight Pulling

Jde o soutěž při které musí pes utáhnout co nejtěžší zátěž na předem stanovenou vzdálenost. Stejně jako při předchozí disciplíně jsou i zde účastníci rozděleni do skupin dle pohlaví a tělesné váhy. Dobří psi utáhnou přes 2.000 kg, ale najdou se i jedinci, jenž utáhnou přes 3.000 kg! Vítězem je pes, který utáhne co nejvíce, ale bývají vyhlašováni vítězi i psi, kteří utáhnou největší násobek váhy na 1 kg své hmotnosti. Ten u těch nejlepších přesahuje sto násobek váhy na 1 kg hmotnosti psa.