Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kastrace feny

6. 10. 2008

Kastrace feny

Několik základních informací o problematice kastrace fen. Co je to kastrace a jak se provádí, jaké druhy kastrací je možné u feny provést, jejich výhody i nevýhody, jak se starat o fenu po kastraci, jaké mohou nastat komplikace po kastraci a další informace se dozvíte z článku MVDr. Silvie Ševčíkové.


Důvody kastrace fen a vhodný věk
 
Nejčastějším důvodem ke kastraci feny je zamezení nechtěných gravidit, prevence onemocnění na pohlavních orgánech a mléčné žláze, odstranění potíží spojených s pseudograviditou (falešná březost). Taktéž slouží jako konečné řešení onemocnění vaječníků či dělohy. Je různými studiemi prokázáno, že při kastraci provedené ještě před prvním háráním, nebo mezi prvním a druhým háráním se značně snižuje výskyt tumorů na mléčné žláze, kastrace ve vyšším věku již nemá tento účinek. V zásadě lze fenu vykastrovat kdykoliv, nedoporučuje se zákrok provádět při právě probíhající říji, optimální je provést kastraci v době anestru, tedy nejdříve jeden měsíc po hárání a nejpozději jeden měsíc před očekávaným háráním.
 
Co je kastrace a jak se provádí
 
Kastrací feny rozumíme chirurgické odstranění vaječníků (ovariektomie) nebo současné odstranění vaječníků a dělohy (ovariohysterektomie). K přípravě zvířete na kastraci patří 24 hodinová hladovka, přičemž přísun tekutin zůstává zajištěn.
 
Anestézii volíme dle požadavků majitele a zdravotního stavu zvířete. V úvahu přichází na našem pracovišti anestézie intravenózní či inhalační (což je moderní a velmi šetrný způsob). Následuje standardní příprava operačního pole vystříháním a vyholením srsti, aplikace léčiv (antibiotika, analgetika), desinfekce operačního pole a jeho zarouškování. Naše pracoviště preferuje chirurgický přístup z linea alba, tedy z vazivového pruhu, který prochází středovou linií břicha a do kterého se upínají břišní svaly. Řez v tomto pruhu se provádí v potřebné délce, což záleží na velikosti feny, vybaví se vaječníky, případně i děloha a podváží se vstřebatelným šicím materiálem. Krček děložní se přešije a následuje uzávěra dutiny břišní, poté sutura podkoží a kůže. Celý zákrok i s přípravou většinou netrvá déle než jednu hodinu. Fenku po kastraci necháme probudit v hospitalizačním boxu a teprve poté je vydána majiteli.
 
Péče o fenu po kastraci
 
Pokud se vaše fenka bude probouzet doma, dopřejte jí klidné teplé místo. Jestli to možnosti zařízení dovolují, nechte raději fenu probouzet v hospitalizaci pod odborným dohledem. Vodu a krmení začněte podávat až po nabytí plného vědomí a po malých částech, aby nedošlo ke zvracení. Ránu je potřeba udržovat čistou, nenechte fenku ránu olizovat. 
 
Komplikace kastrace feny
 
Komplikace se u tohoto typu zákroku vyskytují velice zřídka. Může se vyskytnout nesnášenlivost na použitá anestetika či další léčiva, reakce na použitý šicí materiál, sklouznutí podvazů... V případě jakýchkoliv pochybností o průběhu pooperačního období je nutné ihned kontaktovat veterináře.
 
Výhody a nevýhody obou typů zákroků.
 
Ovariektomie (odebrání pouze vaječníků) je zákrokem časově kratším, jedná se však řádově o minuty. Při ovariectomii není vyloučeno, že v budoucnu může být děloha postižena chorobným procesem.

Ovariohysterektomie (odebrání vaječníků i dělohy) toto riziko výrazně snižuje, neboť z odstraněné dělohy zůstává pouze část krčku děložního, avšak část odborné veřejnosti má za to, že odstraněním dělohy se mění tlakové poměry v malé pánvi, což může mít za následek inkontinenci (pomočování). Inkontinence je nejdiskutovanější pokastrační komplikací. Vyskytuje se v závislosti na plemeni u asi 1-2 % pacientek po kastraci obojího typu. Některé z pramenů uvádí, že zejména u fen velkých plemen má technika operace vliv na možný výskyt pooperační inkontinence (nižší riziko při ovariectomii a naopak vyšší při ovariohysterektomii). Je zároveň známo, že svěrač močového měchýře je pod vlivem estrogenů, tudíž podíl na případně vzniklé inkontinenci má odstranění vaječníků, kde tyto hormony vznikají. Považuji za důležité zdůraznit, že výskyt pokastrační inkontinence vzhledem k množství prováděných zákroků je nízký a případný problém není neřešitelný. Pokud se vyskytne, dá se většinou velmi dobře medikamentózně ovlivnit.
 
Autor článku : MVDr. Silvie Ševčíková 
© 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.
A pak taky čtu zkušenosti ostatních majitelů fenek, co nechali své miláčky kastrovat. Nebudu lhát, mám velký strach.
Komentář ze dne: 07.07.2007 10:05:32    
Autor: neregistrovaný - Zdena
Prosím, jak je možné, že moje kastrovaná fena poslední 2 dny "voní" našemu psovi a včera se jim dokonce podařilo se svázat, spojení trvalo asi 20 minut.
Měla jsem za to, že kastrované feny nehárají a tudíž nelákají psi ke spojení:-(

Komentář ze dne: 05.11.2007 22:12:58    
Autor: neregistrovaný - Vlastik
Take jsem si myslel,ze kastrace feny nebude problem.Jelikoz mame 3 psy z toho 1 fena Stredoaziata 4 roky supr zdravi a kondice hlavne nadherny pes,moje laska,po konzultaci majitele kastrovane fenky take aziata jsme se rozhodli takto ucinit.Pocity pred operaci spatne,priznavam,operace trvala bezmala 2hod. fenka se probrala a vedel jsem,ze je zle!Nechodila jen lezela,spatne dychala,nezrala,nepila,nenarovnala hlavu,hrbet,nestekala proste hotova,znicena!Za 6 dni umrela...Veterinar ji odvezl do Olomouce,zprava znela Selhani vnitrnich organu!...Co dodat velky smutek,vycitky ze jsem milovaneho psa poslal na smrt. A veterinar?Ze jsem vul ktery nepochopil ze nepochybil vse udelal OK!Ano jsem vul ktery uz nenecha zbytecne operovat zadneho psa.... Vlastik

Komentář ze dne: 12.04.2008 19:30:16     
Autor: neregistrovaný - Dasa
Pred deseti lety jsem mela fenku dobrmana.Nechala jsem ji kastrovat a doslo k pomocovani.Uz jsem to ale nestihla resit,protoze kvuli jinym zdravotnim problemum(nesouvisely s kastraci)jsem ji musela nechat uspat.
Ted mam doma fenku krizence dobrmana a vlcaka a bohuzel jsem ji take nechala kastrovat.Pul roku po kastraci se zacala pomocovat a to cimdal casteji.Pred dvema mesici jsem si vzala (opet z utulku)starsi fenku dobrmana.Obe moje holky se bezvadne snaseji,i kdyz uz jde o starsi psy.U dobrmanky jsme prezili harani uplne v pohode a to bydlime ve velkem byte.Verim,ze tito psi nejsou zdaleka mi posledni.Vzdy jsem mela jen feny.Po spatnych zkusenostech s kastraci nenecham uz nikdy zadnou z mych fen kastrovat.
Chtela bych vzkazat panu Vlastikovi,ze jeho fenky je mi strasne lito,protoze i pro me jsou a i byli vsichni moji psi "MIMCA".Skoda,ze neuvedl jmeno toho veterinare...

Komentář ze dne: 18.04.2008 16:23:14     
Autor: [ROZÁLIE] - JANA VITTKOVÁ
DOBRÝ DEN . TAK TEĎ OPRAVDU NEVÍM , ZDA KASTROVAT,NEBO NEKASTROVAT-MÁM LABRADORKU 8MĚSÍCŮ-(ROZÁRKU) JE TO KAMARÁDKA A SPOLEČNICE - JÁ JSEM DOST NEMOCNÁ V PL.INV.DŮCHODU - ALE KDYŽ JSEM SI PŘEČETLA REAKCE NA KASTR. , TAK JSEM UPLNĚ BEZRADNÁ- JE TO JAKO MOJE ČTVRTÉ DÍTĚ- TŘI DĚTI UŽ MI VYROSTLY A ODSTĚHOVALY SE-TAK OPRAVDU NEVÍM , CO MÁM DĚLAT................ :-(
MĚLA JSEM KASTROVANÉHO KOCOURA A TEN SE DOŽIL 15LET-MYSLELA JSEM , ŽE TO BUDE JEDNODUCHÉ ROZHODOVÁNÍ, ALE NENÍ....
PŘEJI VŠEM KRÁSNÝ DEN J.VITT.

Komentář ze dne: 07.05.2008 14:41:48     
Autor: neregistrovaný - Verýsek (verysek.novotna@seznam.cz)
Zdravím všechny...nahnaly jste mi strach, protože včera byla moje fenka na kastraci a tuto stránku jsem oběvila dnes. Celou noc kňučela a bylo slyšet jako by plakala. Je mi jí strašně moc líto ale prý je to lepčí když nechci aby měla štěnátka. Musím jí dávat na hlavičku krunýř, ale ona s ním všude bourá a ani si nemůže pořádně lehnout. Doufám, že bude všechno v pořádku...

Komentář ze dne: 19.05.2008 17:39:01     
Autor: neregistrovaný - Kiki (mamba18@seznam.cz)
Ahoj, dnes jsem objevila tuto stránku a chtěla bych vás poprosit o pomoc, jestli tedy budete vedet.
Asi pred 5 dny jsem nechala vykastrovat fenku, donesla jsem si ji domu a hned se zacala stavet na nohy, samozrejme stale padala a navic ma kolem hlavicky krunyr aby si netrhala stehy se kterym stale do neceho narazi. Zhruba po trech dnech je fenka velmi neklidna, stale beha sem a tam, knuci a po chvili se zastavi a jako by si chtela sednout ale nesedne si, dokonce ma problem si i lehnout, proto ji musim po brisku hladit a prijde mi,ze ma brisko nejake tvrde... ma bolesti a nevim jak ji pomoct, veterinarka mi pro ni nic krome antibiotik nedala. Jizva jí take svedi a ma tendenci si ji zadni nohou podrbat. Normalni to urcite neni, nevim jak ji pomoct....

Komentář ze dne: 19.06.2008 16:29:38     
Autor: [ROZÁLIE] - JANA VITTKOVÁ
AHOJ VŠICHNI - TAK UŽ MÁME TU KASTRACI ZA SEBOU - ROZÁRKA BYLA VČERA VE 13 HODIN - MOHLI JSME U NÍ POČKAT NEŽ USNE A PAK JSME SI PRO NI KOLEM 17HODINY JELI-BYLI JSME PŘEKVAPENI , KDYŽ NÁS ŠLA PŘIVÍTAT , SICE SE MOTALA , ALE ŠLA... DOMA PĚKNĚ USNULA VE SVÉM PELÍŠKU A VE 22HOD. UŽ KŇUČELA U DVEŘÍ A CHTĚLA SE JÍT VENČIT...V NOCI SICE BYLA TROCHU NEKLIDNÁ , ALE SPALA .DNES UŽ PĚKNĚ BAŠTILA A TROUFLI JSME SI I NA MENŠÍ PROCHÁZKU...JIZVU MÁ KÁSNOU SVĚTLOU BEZ JAKÉHOKOLIV ZARUDNUTÍ . NEMÁ ANI TEN LÍMEC , JEN TAKOVÝ ELASTICKÝ OBVAZ ...TAKŽE JSME SPOKOJENI A VĚŘÍME , ŽE TEĎ UŽ TO BUDE JEN + JEN SAMÁ RADOST...