Jdi na obsah Jdi na menu
 

Americký pitbulteriér - historie a současnost

3. 7. 2007

PŮVOD APBT

První pitbulové byli přivezeni do USA před válkou v roce 1774. Jisté je, že je přivezli evropští přistěhovalci převážně ze Španělska, Anglie, Sicílie a dalších evropských zemí. Nejvíce se hovoří o Irsku, v době bramborového hladomoru v roce 1845. Právě tyto neutěšené podmínky měly za následek, že část obyvatelstva odešla do Anglie - nejvíce do oblasti Staffordshire - a část emigrovala do Ameriky. V té době se tito psi nazývali bulldog nebo pitteriér.
Právě v této době nesměl chudý lid vlastnit velké lovecké psy. Irský pitteriér s ohledem na svou velikost a hmotnost vyhovoval tehdejším předpisům, a proto si jej Irové vzali s sebou do Anglie. Tento pes byl vhodný jak na hlídání, tak i na lov zvěře. Ve volném čase byl rovněž používán na psí zápasy, kde psi prokazovali svou odvahu a neporazitelnost.

Druhá část obyvatel Irska z kraje Kork a Kerry odešla do Ameriky. Rovněž oni si s sebou vezli své miláčky známé jako OLD FAMILY. Byli to psi čisté krevní linie a chovatelé jedné krevní linie nepřipouštěli v té době jinou krevní linii, i když stejné rasy. Tito psi se vyznačovali převážně červenou barvou.
Křížili se jen mezi sebou a hlídaly se genetické znaky. Byli to tzv. RED NOSE - červené nosy. První člověk, který je s touto krevní linií spojován, je chovatel Wiliam J. Lightner, byla to krevní linie OLD FAMILY RED. Tito psi vykazovali velkou bojovnost. Linie OLD FAMILY RED NOSE (Stará rodina červených nosů) je spojována s chovatelem Danem Mc Coyem.

Největším chovatelem v roce 1900 byl bezesporu John Colby. Právě on začal mezi sebou křížit krevní linie. Jeho odchovy daly mnoho psů, kteří se zapsali jako velikáni ringu.

Musíme tedy konstatovat, že se nedá jednoznačně říci, kde přesně je původ
dnešního APBT. Ale rozhodně za jeho dnešní podobu vděčíme právě americkým chovatelům.

Dnes je známa řada krevních linií, nemohu zde jmenovat všechny, ale nejznámější jsou: OLD FAMILY RED NOSE, RED BOY, MAXIMILIAN LINIE, SORRELLS LINIE, BULLYSON a ELI jr., JEEP LINIE, PEDRO LINIE, CHINAMAN LINIE, BOOMERANG LINIE, HAMMONDS LINIE, GIROUX LINIE.
Všechny tyto krevní linie proslavila řada psů a chovatelů velkých jmen.

 

DNEŠNÍ APBT

Dnes se APBT již nepoužívají v takovém měřítku ke psím zápasům. Zákon v mnoha zemích včetně naší to zakazuje. Média vytvořila z pitbulů něco, čeho
je třeba se obávat a zakázat. Pitbul ale nikdy nebyl používán, na rozdíl od jiných plemen, k útoku na člověka.
Psí zápas neznamená, že pes bojuje s člověkem, ale pes se psem. Pitbulové, kteří projevili agresi vůči lidem, byli utraceni. To proto, že v ringu omýval před zápasem psa majitel jeho psího soupeře.

Dnes již toto samozřejmě není, ale APBT tady je. Jsou to psi s velkým srdcem, nebojácní, mají velkou odvahu a především milují svého pána a svou rodinu. Dají se dobře použít jako hlídací psi k ostraze osob a majetku, lovečtí psi, v armádě,
vlastní jej i policejní a záchrané složky. Mají tedy široké použití. V neposlední řadě se používají k různým sportům. Na výstavách je to již známá disciplína skok na peška nebo soutěž tahání břemene.

Aktivit, které můžete se svým psem provozovat, je mnoho, a je na majiteli, jak svého psa zabaví. Pes je především vizitkou majitele. Pouze výchovou lze dosáhnout, aby váš pes vyhovoval vám, a nebyl obtížný pro své okolí.

Kdo nemá dostatek času a vůle pitbula vychovat, nechť si jej nepořizuje.

 

VÝSTAVY A SOUTĚŽE APBT

Psi bývají posuzováni zvlášť v kategoriích psi a feny.

Kategorie: 4-6 měsíců, 6-9 měsíců, 9-12 měsíců.
Ve své kategorii se vybírá nejlepší štěně. Potom se vybírá BEST IN SHOW - nejlepší štěně ze všech tří kategorií.

Kategorie: 12-18 měsíců, 18-24 měsíců, 2-3 roky, 3 roky a více.
V konkurenci psů a fen se vyhlašují nejprve vítězové jednotlivých kategorií a potom BEST IN SHOW - nejlepší pes, nejlepší fena.
Na konci se vybírá ze všech vítězů jednotlivých kategorií tzv. In the CHAMPION OF CHAMPION class.

Toto je posuzování exteriéru.

Existuje ale ještě soutěž v tahání břemene.
Soutěžící jsou rozděleni v jednotlivých váhových kategoriích. Zvlášť psi a feny. Na této soutěži se mohou získat dva tituly: titul ACE, titul ACE OF ACE.