Jdi na obsah Jdi na menu
 

Výhody kastrace

8. 10. 2008

Pokud jste odpovědným majitelem a váš pes není určen pro chov, je rozumné nechat psa v raném věku kastrovat.

Kastrace je výraz označující trvalou chirurgickou sterilizaci zvířete. U fen často hovoříme o sterilizaci a její součástí je odstranění obou vaječníků a dělohy. U samců hovoříme o kastraci nebo vykleštění a podstatou zákroku je odstranění varlat. Kastrace je obestřena tolika mýty a mylnými představami, že z ní mají majitelé psů obavy. Následující informace by je měly zmírnit a přesvědčit vás o tom, že kastrace je rozumné řešení.

Argumenty hovořící o kastraci

V psích útulcích jsou každoročně utraceny tisíce psů, které nikdo nechce. Mnozí se narodili v důsledku neplánovaného páření. Těmto tragédiím lze zabránit jedině tak, že našim mazlíčkům nedovolíme, aby se množili. Kastraci toho dosáhneme nejbezpečněji a nejúčinněji. Nebudeme se tak podílet na rozmnožování psí populace a zvýšíme tím šanci, že opuštěna zvířata nakonec najdou nový domov.

Při současných metodách veterinární chirurgie jsou obě formy kastrace relativně bezpečné a bezbolestné. Kastrace má kromě toho další výhody, které se odrážejí na zdravotním stavu a chování zvířete.

Proč kastrovat psa?

Psu-samci přináší kastrace výrazné zdravotní výhodu. Může předcházet onemocnění prostaty, což je vážný zdravotní problém starších zvířat, a zcela vyloučí zánět nebo nádor varlat. Kastrace také zmírní mnohé problematické chování. Snižuje hladinu pohlavního hormonu testosteronu, který je odpovědný za „samčí chování“, tedy obskakování, značkování močí, rvačky a toulání. Kastrovaný pes se mnohem méně dostává do potyček s ostatními psy a méně často se stává cílem útoků druhých psů. Kastrováni psi nepociťují touhu toulat se a vyhledávat feny, proto je také menší pravděpodobnost, že je srazí auto.

V rozporu s obecným přesvědčením kastrace psa neuklidní, odstraní však zdroje jeho rozrušení. Aktivního mladého psa uklidní jen zralost, dostatek pohybu a dobrý výcvik.

Proč sterilizovat fenu?

Sterilizace odstraní primární zdroj samičích pohlavních hormonů, estrogenu a progesteronu. Pokud necháte sterilizovat fenu před prvním háráním, pronikavě snížíte pravděpodobnost výskytu nádoru mléčné žlázy. Sterilizace také snižuje pravděpodobnost výskytu rakoviny nebo zánětu dělohy. Zánět dělohy je častým a životu nebezpečným onemocněním.

Na rozdíl od kastrace má sterilizace mnohem menší vliv na chování. Potlačuje však podrážděnost a občasnou agresivitu, která se u fenek objevuje během hárání a období falešné březosti, jež často následuje po hárání.

Navíc se nebudete muset potýkat s krvavými skvrnami na kobercích, které po sobě hárává fena zanechává. Kromě toho budete ušetřeni náporů psů z okolí, dychtivě vyhlížejících vaši fenku.

Mýty a skutečnost

Oblíbenou a obecně rozšířenou mylnou představou je, že kastrovaná zvířata bývají deprimovaná. Ve skutečnosti jsou ale obvykle hravější a přítulnější, protože už se nestarají o páření. Další smyšlenka zní, že kastrovaná zvířata bývají tlustá a líná. Kastrovaným psům skutečně stačí méně vydatná strava, ale při správném jídelníčku a dostatku pohybu si postavu udrží. Spíš než kastrace bývá obecnou příčinou obezity přejídání a nečinnost.

Někteří majitelé se také obávají, že kastrace otupí základní psí obranářský instinkt a že z ostražitého hlídacího psa se stane strašpytel. Ani to není pravda.

Nejlépe je nechat provést kastraci před nástupem puberty, ale se stejným účinkem na chování a reprodukci ji lze provést v každém věku. Není tedy třeba nechávat projít fenu cyklem hárání a také nemusí mít před sterilizací štěňata.

Kastrace má občasné nežádoucí důsledky. Existují například přesvědčivé důkazy, že u rotvajlerů kastrovaných před prvním rokem věku je významně vyšší pravděpodobnost vzniku sarkomu než u psů nekastrovaných. Neznamená to ale, že by se rojtvajleři neměli kastrovat, nýbrž že plemena náchylná ke vzniku sarkomu by měla být kastrovaná později. Nejvhodnější věk pro kastraci s ohledem na své plemeno vám řekne veterinář.

Není tedy žádný důvod, proč byste svého psa neměli nechat kastrovat. Zákrok je finančné dostupný a snadno dosažitelný. Náklady na něj jsou určitě mnohem nižší než náklady na výchovu neplánovaného vrhu štěňat nebo než účty za léčení zdravotních potíží, kterým se dá kastrací předejít.

Zdroj: kniha "Rádce pro milovníky psů"
uspořádal: Paul McGreevy
nakladatelství: Argo 2005