Jdi na obsah Jdi na menu
 

Mistrovství Čech 2008 v coursingu 24.8.2008

26. 8. 2008

Vůbec jsem neměla v plánu vyrazit v neděli na Mistrovství Čech  2008 (MČ) do Svojanova u Moravské Třebové (ano, i MČ se konalo na Moravě), ale v pátek mi zavolala Katka s Citou, že oni by jako jeli a jestli nechceme jet taky. Že bychom mohli přespat za pár korun v chatce už ze soboty na neděli, tudíž bychom nemuseli v neděli tak brzo vstávat, abychom stihli přejímku a vůbec, že je tam moc hezky a tak podobně. Tak jsem si řekla, že když jsme tak hezky zvládli tu Moravu, tak bychom mohli zvládnout i ty Čechy. Pomyslně jsem kývla do telefonu a začala se těšit.

A jak bylo v plánu, vyrazilo se už v sobotu odpoledne směr Svojanov. Bohužel osud nám napovídal, že výlet to nebude moc povedený. Už během cesty jsme museli přes tři objížďky a párkrát jsme si i počkali v koloně vozidel. V autě vládla pohoda, psí holky chrupkali v kufru auta, lidské holky probírali nejnovější perly ze světa kynologie a jediný chlap - Marek - se věnoval řízení a občas si zanadával, s čím to vlastně souhlasil. Do Svojanova jsme dorazili něco málo po osmé hodině večerní a díky tomu, že Katka to tam dobře znala, zajeli jsme rovnou až k chatkám, kde jsme měli být ubytované. Po chvilce dorazila i paní Stanislava Jansová (jo, opravdu jsem se osobně setkala se šéfredaktorkou Psa, přítele člověka a musím říct, že je to milá pejskařka s krásnýma hafana - zvláště Happinkou), aby nás přivítala a dala klíče od chatky. My rychle vybalili a mazali na večeři dřív než přestanou vařit. Najedli jsme se, dali si vínko a kolem půlnoci šli do hajan. Spalo se krásně, teplo bylo a pohodlné postýlky...paráda. Jen Katka ráno povídala něco o tom, že Arwenka chrápe a já se furt převaluji...? nechápu, já nic neslyšela, já spala jako miminko :-D

Nedělní vstávání bylo sice o chlup později než kdybychom tam nepřespali, ale i tak to bylo dost brzo na to, že byla neděle a neděle je od slova "nic nedělati"...no už po sedmé jsme se šli seřadit do fronty na přejímku. A pak se čekalo...a čekalo...v devět otevřeli hospodu, kde jsme včera večeřeli a my mohli na kafíčko a polívku. Hned se čekalo lépe. Na MČ dorazila i naši spolucampaři Katka s Larou a Davčou . Samozřejmě si obě Katky měli co povídat a já tudíž trávila skoro celý den mezi dvěma ridgebackářkama :-D Bych z těch zrzounů mohla za chvilku maturovat. Naštěstí bylo tam ale poměrně dost lidiček i pejsků (Štěstíčka, RR Robin, dalmatin Riči, boxerka Easy....), co jsem znala a tak jsem chvilku pokecala s tím a chvilku zase s tamtím. Prostě báječná společnost pejskařů.

Obrazek
Arwen vyhlíží střapeček

První i druhý běh běžela Arwen samotná, protože holt byla zase samotný pitbul. Asta měla dorazit, ale nejspíš jim to nevyšlo. Škoda.

Trať byla přehledná, čerstvě posekaná, bohužel ale neshrabaná, tudíž se chuchvalce suché trávy namotávaly na lanko, navíc to bylo na sjezdovce, takže když psi běželi z kopce dolů museli hodně brzdit...ale nikomu se nic nestalo. Pro psy i nás to bylo něco zajímavého a nového a navíc, šlo vidět, který ze psů je opravdový sportovec a nahoru do kopce to mastil, co to šlo a který se přece nesedře a nahoru si to tak vyklusával.

 

V prvním běhu se Arwen z nepochopitelného důvodu na tom "golfovém hřišti" ztratila a začala hledat střapec ve vedlejším úseku, kde to bylo neposekané. Možná tam uviděla něco podobné střapci, možná že už začíná vymýšlet, jak ten střapec obelstít...nevím. Důležité je, že ho zanedlouho našla a krásně doběhla běh a zakillovala. Čekala jsem, že dostane hodně malé bodové ohodnocení, ale nakonec měla 84bodů. Je dobře, že ho hledala a našla.

Obrazek
Arwen i Lara čekají na běh

Mezi běhy jsme si dali obídek, kafíčko a tak podobně. Hodně se kecalo, šlo se i projít a bohužel se i zdrahlo na dráhu...Ano, přiznávám, vždycky na zdrhnutí psa na trať nadávám. Vykládám, jak je to nebezpečné a nezodpovědné, že to není tak těžké psa ohlídat. Ale bohužel i já poznala, jak málo stačí k tomu, aby ta mrcha čtyřnohá zdrhla. Chtěla jsem jí přepnout z obojku na postroj a v momentě kdy jsem jí držela postroj v ruce a nešla mi odepnout karabina z obojku, jsem jí pustila...Arwen na nic nečekala a pelášila si to rovnou k motorce a střapci. Naštěstí se neběhalo, pouze natahovalo. Překvapilo mě, že Arwen po povelu "ke mě" střapec pustila a šla opravdu ke mě. Bohužel pokuta mě neminula... :-(

Obrazek
i Cituška si musela počkat

Druhý běh byl o 100% lepší a Arwen bych řekla přímo zářila. Taky si vysloužila největší počet bodů, co zatím ve své krátké závodní kariéře dostala - 89bodů. Měla jsem obrovskou radost. Taky proto, že po dvou kotrmelcích, co si dala cestou z kopce dolů a které ubrzdila čumákem v trávě, nic neudělala.

Bohužel i přesto, že v druhém běhu zazářila, jsme bodovou ztrátu z prvního nedohnali a tudíž jsme se nedostali na vytouženou první příčku z nechrtích plemen. CCC vyhlašuje pouze prvního nechrta... 

 Vůbec jsme ale smutní nebyli, protože jsme si i tak domů vezli

pohár za 1.místo
z celkového pořadí 1x americký pitbull teriér
(...kde si byla, Astičko? Ten pohár měl být tvůj!) a

Arwen se stala Mistrem Čech 2008 v coursingu

Obrazek
Arwenka s pohárem za Mistra Čech 2008

A na závěr malé zhodnocení, jak se nám tam vůbec líbilo. Celý ten den a i teď doma uvažuji, zda jsem byla opravdu tak zklamaná ze všeho, co se tam dělo. Chápu, že rozbitá motorka, chybějící diplomy, omylem spočítané body a podobné zádrhely se holt stávají. Za to nikoho soudit nechci...bohužel to ale nebylo všechno, co mi kazilo zážitek ze závodů. Nechápu, jak na Mistrovství můžou být přihlášeni psi na tréninky? Nevím, kolik jich nakonec dorazilo a běhalo, ale i tak to v té startovní listině vypadalo jako pěst na oko. Místo 250Kč, co bylo uvedeno na internetu jsme za chatku platili 320Kč a bylo nám rychle vysvětleno, že na netu je to špatně a že za to mohou majitelé kempu. No budiž, ale zarazí to, že...Nikdo se mi ani nezeptal, zda chci doklad o zaplacení pokuty za vběhnutí psa na dráhu. By mě zajímalo kam ty dvě stovky přijdou? Na výhry pro soutěžící asi těžko, protože našli se i tací, co neobrželi za 3.místo kromě licence nic jiného. Ani ten kus papírku,co se mu říká diplom a přijde asi na pět korun...(Cituš, my ti uděláme jiný a lepší, ju?!) A co byste říkali, kdyby vám pes zakousl střapec a on tam byl i drát? A navíc, ač se mě to netýká, nelíbilo se mi ohodnocení RR a následné vysvětlení pořadatelů, proč to tak udělali. Samozřejmě rozumím tomu jak koza petrželi, ale i tak bych ráda slyšela vyjádření, proč fena, která běžela různé trati a málokdy odjížděla bez ocenění nejvyšších najednou má o 15 bodů méně než ostatní z plemene. Jediné, v čem byl její běh jiný (významný rozdíl) bylo to, že se zastavila a čekala než jí ostatní naženou střapec. Vsadím se, že si teď říkáte, v čem je problém, vždyť je to jasné, pak mi ale prosím napište, proč tato fena měla ve všech kolonkách bodovací karty (tedy za všech pět aspektů běhu) stejný počet bodů - 14???

Vím, že ne všechno je vždycky ideální, ale pár věcí bych jen tak přejít nedokázala. Samozřejmě, že na příští akci CCC se těším a pojedu ráda, ale z Mistrovství Čech jsem odjížděla zklamaná.

Foteček moc není, pouze od Katky s Citou ty, které jsou součástí tohoto textu. Kdyby někdo měl Arwenku, dejte mi prosím vědět.